Zonguldaklilar


-???-

1.Yaz Senligi

Dernek > altsazfalar

1. Yaz Senligi

GELSENKI.RCHEN- Almanya'da Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 1. Yaz şenliğimizi 20-21 Haziran 2009 tarihlerinde düzenledik.

Gelsenkirchen şehrindeki Armenia Ückendorf Futbol Stad'ında yapılan ve iki gün süren şenliğe Küzeyren Fesfalya Bölgesi'nden 15 futbol takımı ile 100 yağlı güreşçi katıldı. Sezai Çağdaş, ve Ebru Ünal'ında sahne aldığı şenlikte, yöresel yemeklerimizide sergilendik.

İlk gün futbol takımları arasında yapılan turnuvada final maçında Zonguldakspor, Oberhausen Şafaksor'u 3-1 yenerek 1. Yaz şenliği kupası aldı. Derneğin ilk yaz şenliğine havanın yağmurlu olmasına rağmen 2 bin dolayında kişi katıldı.

Dernek başkanı Erol Yukarıbaş acılış konuşmasında, 1996 yılın dakrulan derneğin ilk kez yaz şenliği düzenlediğini belirterek şunları söyledi.

''Yönetim kurulu toplantımızda bu yıl gecelerimiz'in yanı sıra yaz şenliği yapma kararı aldık. İlk defa düzenlediğimiz yaz şenliğinde hep beraber burdayız. Şenliğimize Zonguldak milletvekili ve T.B.M.M Başkanı Köksal Toptan'ı da davet ettik ancak daha önceden Rusya'ya yapacağı ziyaret için katılamayacağını telefonla arayarak bizleri tebrik etti.'' dedi.

Yukarıbaş, düzenlenen şenlik ile her kesime hitap etmek istediklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

''Avrupa'daki gençlerimiz için futbul turnuvası düzenledik. Tuvnuvaya Almanyada yaşayan çok iyi yerlerde top oynayan Zonguldaklı futbolcularımız katıldi. İlk gün futbol turnuvasının ön elemelerinin ardından müzik ve folklör ekibi gösterileri yapıldı. İkinci gün futbol finallerinin ardından devam eden şenliğimizde Atasporumuz olan yağlı güreşler yapıldı. Almanya çapında güreş yapan 50 kadar güreşciye ulaştık. Kültürümüzü yaşatmak için önce yaşamak istedik. Yöresel yemeklerimizi sergiledik. Almanlarla uyum içinde şenlik yaptık'' dedi. Şenlige katılan Münster Başkonsolosumuz sayın Gürsel Evren ve Essen Başkonsolosumuz sayın Dr. Hakan Akbuluta Başkanımız Erol Yukarıbaş günün anısına birer adet Devrek Bastonu hediye etti.

Şenliğe katılamayan T.B.M.M Başkanı Köksel Toptan gönderdiği tebrik mesajında ''kültürümüzün unutulmaması ve yaşatılması yönünde gösterdiğiniz gayretler dolayısıyla tebrik ediyorum. Böylesi ortak etkinliklerin Zonguldaklı hemşehrilerimizin ekonomik başarılarını artıracağı, kültürel uyumlarını hızlandıracağı ve güçlenen sivil toplum kuruluşları yoluyla da toplumsal başarılarına güç katacağı inancındayım'' dedi.

Şenliğin ikinci gününde yapılan yağlı güreşlere beklenenden daha fazla olan 100 kadar güreşçi başvuru yaptı. Büyük orta, Başaltı ve Baş katagorilerinde yapılan yağlı güreşler finalinde Kırkpınarda Türkiye 2. olan Ufuk Yanık, Mesut Kayar ile yaptığı yağlı güreşte yenişemeyerek yaz şenliği birincisi oldular. Şenlik ağası yarışmasında 5 bin avro katkıda bulunan Cevdet Pekmezci ağa secildi.
Euro Star Haberinin Videosu için tıklayınız


Medya Haberi için tıklayınız

Yaz Senliginden Resimler

<< Geri >>


-???- | -???-