Zonguldaklilar


-???-

Egitim seminari

Dernek > altsazfalar

Çocuklarimiz okulda nasil basarili olurlar

Çocuklarımız okulda nasıl başarılı olur ? isimli Gelsenkirchen'de bir seminer düzenlendi. Seminere cogunlugu bayan veliler, Gelsenkirchen Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Zonguldaklı Komiser Yıldıray Kara, Meslek öğretmeni Özgür Gazioğlu, Gelsenkirchen Uyum Meclisi Başkanı Osman Duran, Gelsenkirchen Belediye Meclis Üyesi Ali Akyol ve dernek üyeleri katıldı.

Gönüllü Eğitim Uzmanı Şenol Erbay, çocuklarımızın Almanca dilini daha iyi konuşabilmeleri için önce ana dillerinin öğrenilmesinin daha faydalı olacağını belirtti. Erbay konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Çocuğun başarısı okul, öğrenci ve veli üçgenin tamamlanmasından meydana geliyor. Burada aile kaçamak yaptığı zaman, bu üçgende bir dengesizlik meydana geliyor. Burada Türk aileler çoğunlukla bu üçgende pasif durumda kalıyorlar.
Bu çocuklar bizim. Onların geleceğini biz belirleyebiliriz. Onların toplum içerisinde bir yerlere gelebilmesi için, bizlerin çaba sarf etmesi gerekiyor. Bu tür başarıyı yakalamış çocuklarımız var. Anne babasız eğitimde sağlıklı bir sonuç elde edilemiyor. Çocuklarımızın, düzenli uyuması şarttır. Sabah mutlaka kahvaltılarını düzenli olarak yerine getirmelidirler. Veliler mutlaka ve mutlaka veli toplantılarına katılmalılar. Almanca sorunu yaşayan öğrenci velileri, bunu bir eksik olarak görmemeli, mutlaka ne olursa olsun bu toplantılara katılmalıdırlar. Ailenin okuldaki varlığı, öğencinin geleceğine de yansımaktadır. Çocukların eve geldikleri zaman baskı altında tutulmadan önce dinlenmeleri sağlanarak ev ödevleri yapılmasına yönlendirilmeli. Çocuklarımız bol bol kitap okumalı'' dedi.

ANA DİL ŞART
Bugün bazı öğretmenler önce Almanca dilinin öğretilmesi konusunda ısrarlılar. Ancak bu kesinlikle yanlış bir tavırdır. Bugün bilimsel olarakta ana dilin önce öğrenilmesi kanıtlanmıştır. Ana dilini iyi öğrenemeyen bir çocuk, diğer dilleri öğrenmede güçlük çeker. Aileler çocukların Türkçe öğrenmesine destek olmalıdır. Ana dilini iyi konuşan bir çocuk, Almanca dilini daha hızlı öğrenecektir.

YATMADAN ÖNCE İLAHİ DİNLETİN
Erbay, eğitim yalnızca okulda olmadığınında altını çizerek. Aile içerisinde verilecek eğitimin daha çok önemli olduğunu ifade etti. Erbay, çocuklarımız yatarken ilahiler dinletirek uyutulursa, çocuklarımız huzur içirisinde uyurlar. Çocuklarımızın iyi bir ahlak sahibi olabilmeleri için yaşlarına göre dini eğitim almalarını sağlayın. Biz çocuklarımız ile ilgilenmessek, onlarla dışarıda ilgilenecek çok insanlar var dedi.


YÖNETEN OLMAK İÇİN, İYİ BİR EĞİTİM ŞART
Dernek başkanı Erol Yukarıbaş, ''Aileler çocuklarının eğitimleri ile yakından ilgilenmelidirler. Eğitim ailede başlar. Özellikle Zonguldaklı babalardan çocuklarının veli toplantılarına katılmalarını istiyorum'' dedi. Gelsenkirchen Emniyet Müdürlüğü ile ortak bir seminer düzenlediklerini belirten Yukarıbaş, ''Buradaki amacımız, gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması için çözüm yolu bulmaktı. Dernek olarak, kurduğumuz folklor ekibi ve çocuk korosu ile çocuklarımızın eğitimine destek sağlıyoruz. Öğrencilerimizin çoğunluğu zeki olmalarına rağmen, Alman eğitim sistemini yeterince tanımadıklarından okulda başarılı olamıyorlar. Dernek olarak eğitim uzmanları ile ortak seminerler düzenleyerek gençlerimizi bilgilendiriyoruz. Geleceğin Türk gençleri işçi değil, eğitimli birer fert olarak, yönetilen değil, yöneten konumda olmalıdırlar. Yöneten olmamız için de çok iyi bir eğitim şart'' şeklinde konuştu. Seminer bitiminde, Zonguldaklılar Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş Gönüllü Eğitim Uzmanı Şenol Erbay'a, yönetim kurulu üyesi Kemal Durdu tarafından da meslek öğretmeni Özgür Gazioğlu'na Zonguldak İli'ne ait dünyaca ünlü Devrek Baston'u hediye edildi.

<< Geri >>

<< Resimler >>


-???- | -???-