Zonguldaklilar


-???-

Haberler

Dernek

Devrek Anadolu Lise Almanyada

Devrek Anadolu Lise Ögrencileri ve Ögretmenleri Almanya'nın Düsseldorf Havaalanında Güller ile karşılandı

Kardeş okul projesi ile Almanya'ya gelen Devrek Anadolu Lisesi Almanya Zonguldaklılar Derneği Yöneticileri tarafından Güller ve Çicekler ile karşılandı. Karşılamada Witten Lisesi Ögretmenleri, Ögrencileri ve Devrek Anadolu Lisesi'nin kardeş okulu Projesi mimarı olan Lütfü Dede'de hazır bulundu. Devamı...

Dr. Noriko Nakayama'nin ziyareti


Japon Öğretim Görevlisi Dr. Noriko Nakayama Derneğimizi ziyaret etti

Almanya'ya gelen Japon Öğretim Görevlisi Dr. Noriko Nakayama, Amerika'daki 11 Eylül saldırısınınn ardından İslam dininin Japonlar üzerinde yanlış bir imaj bıraktığını belirterek, kendisi araştırma yapmak üzere Almanya'ya geldi ve burada Zonguldaklılar Derneğini ziyaret etmeden duramadıgını dile getirdi.Dr. Noriko Nakayama, daha önce Zonguldak İli'nin Ereğli İlçesi'nde bir köyde araştırmada bulunduğunu ifade ederek, Almanya'daki Zonguldaklıların yaşamlarını araştırdığını belirtti. Dr Nakayama, Dernegimizde yaptığı ıklamada şunları söyledi; ''Bundan öncede Zonguldak İli Ereğli ilçesi'nde bir köyde, 1992 -1993 yıllarında Türk kadınlarının yaşamları üzerine araştırma yaptım. Şimdi ise Almanya'daki Türklerin yaşamları üzerinde araştırma
yap
mak için buradayım. Zonguldak halkı madenci olduğu için bu bölgeyi seçtim. Burada yaşayan on Türkden sekizi Zonguldaklı olduğunu gördüm.

Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Yukabaş, Dr. Noriko Nakayama'nın ziyaretinden Zonguldaklılar Derneği olarak bu ziyaretten çok mutlu olduğumuzu söyledi: ''Bu araştırma bizim de ilgimizi çekti ve çok memnun olduk. Bayan Nakayama daha öncede ilimizde bir yıl araştırma amaçlı yaşamış. Türkçeyi Zonguldak İli'nde öğrenmesi de ayrı bir güzellik. Araştırmanın içerisinde Zonguldak insanının da olması ayrı bir renk. Ülkeler arasında böyle bir iletişimin olması memnuniyet verici. Nesiller birbirlerini bu tür araştırmalar ile daha çok tanıyacaklardır. Ve bu tür çalışmalar dostluk köprülerin kurulmasını sağlar. İlimizin Japonya'da tanıtılması önemli bir olay. Bizde en az onun kadar ülkemizi ve ilimizi tanıtmaya çalışyoruz'' Şeklinde konuştu Erol Yukarıbaş.

Havaalani açilisinda muhtesem karsilama

Zonguldak Protokolu ve çoğunlugu izinini Zonguldakta geçirmekte olan Gürbetçilerden oluşan yaklaşık 20.000 kişi tarafından coşkuyla Zonguldak Havaalanında karşılandık.

Almanya Zonguldaklılar Derneği olarak Zonguldak Havaalanına Dış Hatlar seferleri düzenlenmesinde, bu hayalin gerçekleşmesinde emegi gecen herkese teşekkür ederiz.


-???- | -???-