Zonguldaklilar


-???-

Kurban Bayrami söleni

Dernek > altsazfalar

2009 Kurban Bayrami

Almanya Zonguldaklılar Derneği olarak, Gelsenkirchen Güneş Düğün Salonunda bayram şöleni düzenledik. İlk defa düzenlenen bayram şölenine ilgi büyük oldu.

Şölene, Türkiye'den Zonguldak İli Karaman Belediye Başkanı Mustafa Kalaycı, Essen Yabanclar meclisi baskanı Muhammet Balaban, Almanya Bartınlılar Derneği Başkanı Ahmet Gökgöz, Avrupa Bartınlılar Derneği Başkanı Sezai Çağdaş, Karabük Yeniceliler Derneği Başkanı Yüksel Koymat ve yönetim kurulu üyeleri, Karabük Yeniceliler İstişare Kurulu Başkanı İbrahim Dogancı, Rhein Ruhr Türk Toplumu Başkanı Mustafa Okur, Essen Türk Veliler Birliği Başkanı Mehmet Kekeç, Zonguldak Sivil Havacılık A.Ş. ( ZONHAV ) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Kahya, Camii Dernekleri Başkanları , Türk- Alman Yardımseverler Derneği Başkanı Necmiye Öztürk, Almanya Zonguldaklılar Derneği eski yönetim kurulu başkanları Aydın Çimen, Ertuğrul Türkyılmaz, Hikmet Ulupınar, Batı Karadenizli işadamları Dursun Döngel, Orhan Buyurman, Sadettin Kuloğlu, Adem Çukur, Bahattin Emeç, Cemal Akkanat ve çok sayıda Zonguldaklı katıldı. Şölende derneği'nın folklor ekibi ise bölgeye ait oynadıkları oyunlar ile izleyicilerden büyük alkış aldı.


BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI


İstiklâl Marşı ve Kur'an-ı Kerim'in okunmasının ardından bir konuşma yapan dernek başkanımız Erol Yukarıbaş, birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, Avrupa'da yaşayan Zonguldaklıları derneğin çatısı altında birleşmeye davet etti.

Başkan Yukarıbaş konuşmasını şöyle sürdürdü

''Bugün ilk defa düzenlediğimiz bayram şöleni ile Almanya'da yaşayan Zonguldaklılara bayramın tadını yaşatmaya çalışıyoruz. Özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, bu güzel günü belleklerinde yer etmesi açısından önemli buluyoruz. Şölenimizin ana temasını çocuklarımız ve gençlerimiz oluşturuyor. Birlik ve beraberliğin timsali olan bayramlarımızda birbirimize sım sıkı sarılmalıyız. Bayramın bize kazandıracağı manevi anlayış, sayesinde, yoksul ve muhtaç durumda olanlara yardım eli uzatmanın, sevinçleri olduğu kadar acıları da paylaşmanın önemini daha da derinden anlayacağız. Ana vatanımızdan binlerce kilometre uzakta yaşamaya çalıştığımız bayramların bizim için önemi büyük. Biz, Almanya Zonguldaklılar Derneği olarak, hemşehrilerimizin birlik ve beraberliğini sağlamak adına bu tür faaliyetleri sık sık düzenliyoruz, düzenlemeye de devam edeceğiz'' dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK ŞART

Şölende, Türkiye'den misafir olarak gelen Zonguldak İli Karaman Belediye Başkanı Mustafa Kalaycı da bir konuşma yaptı. Kalaycı, Zonguldaklıların bayramını kutlayarak, Avrupa'daki Zonguldaklıların birlik ve bereberlik içerisinde olmasının sevindirici olduğunu kaydetti. Başkan Kalaycı, Zonguldaklıların istedikleri zaman çok güzel çalışmalar ortaya koyduğunu ifade ederek, daha büyük işler yapılabilmesi için birlik ve beraberliğin şart olduğunu belirtti.

KADIN KOLLARINA TEŞEKKÜR


Dernek başkanı Erol Yukarıbaş, şölenin hazırlanmasında büyük katkısı olan kadın kollarına ve Zonguldaklı kadınlara teşekkür edererek, derneğin kadın kolları başkanı Nezahat Kılınç'a yardım eden tüm kadınların teşekkür belgelerini verdi.

FOLKLOR EKİBİNE BÜYÜK ALKIŞ

Şölenin eğlence bölümünde ise Zonguldaklılar Derneği Folklor ekibi ve müzik korosu , Hüseyin Çelik, Semazen, Zonguldaklı ses sanatçısı Aydın Çimen sahne aldı. Çocuklar için çeşitli yarışmaların yer aldığı şölende, özellikle Zonguldaklılar Derneği Folklor ekibinin gösterisi büyük alkış topladı.<< Geri >>


-???- | -???-