Zonguldaklilar


-???-

Lösemi Seminari

Dernek > altsazfalar

Kan Kanseri Sempozyumu


AWO-Gelsenkirchen Bismarck'ta Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği olarak, Alman Kemik İliği Bankasını ( DKM ) davet ederek halkımıza '' Kan kanseri ve kemik iliği bağışı '' adı altında bir sempozyum düzenledik. Sempozyuma, Alman Kemik İliği Bankası ( DKM ) Uzmanı Yasemin Aydın, Essen Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Kanseri Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ahmet Elmaağaçlı, dernek başkanı Erol Yukarıbaş, gönüllü ilik bağışçısı Hıdır Diyen, Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Kollarında aktiv görevler alan Hayriye Kökçam, Gelsenkirchen Uyum Meclisi Sorumlusu Mehmet Ayaz, Gelsenkirchen Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Komiser Yıldıray Kara, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan, Essen Üniversitesi Tıp Fakültesi Kann Kanseri Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ahmet Elmaağaçlı, vatandaşların ilik nakli konusunda korkmamaları gerektiğini belirterek, gönüllü verici olmalarını istedi.

GÖNÜLLÜ VERİCİ OLUN

Yoğun bir katılımın olduğu sempozyumda konuşan Prof.Dr. Elmaağaçlı, Çernobil faciasıdan sonra Türkiye'de özellikle Karadeniz'de kanserin arttığına vurgu yaparak, benzin, mazot gibi kimyasal maddelerin kansere daha çok yol açtığını söyledi. Elmaağaçlı, Almanya'da bugüne kadar yaklaşık 2.500 kişiye ilik nakli yapıldığına işaret ederek, vatandaşların ilik nakli konusunda korkmamaları gerektiğini ve gönüllü verici olmalarını istedi. Prof.Dr. Elmaağaçlı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: '' Kann kanseri konusunda, Akut Lösemiyi çok ciddiye alıyorum.
Akut kan kanseri sıklıkla ani başlayan halsizlik, çabuk yorulma, solukluk, kilo kaybı, yüksek ateş vekanama oluşması ile kendisini gösterir. Tedavi edilmediği zaman kısa sürede ölüme yol açarken bugün modern tedavi yöntemleri ile hastaların bir bölümü tamamen hastalıklarından kurtulabilmektedirler. Kronik lösemi yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Sıklıkla halsizlik, çabuk yorulma şikayetleri görülürken bazı hastalarda hiçbir şikayet olmayabilir, yapılan bir kan sayımında hastalık tesadüfen saptanabilir. Almanya'da yaklaşık 2,500 hastaya ilik nakli gerçekleştirildi. Türkiye'de de bu konuda ilerleme var. İlik bulmak büyük bir sorun. Bunu aile bireylerinden bulmak daha kolay oluyor. Yapılan testler sonucunda bunun uygun olup olmadığına karar veriyoruz. 8-9 test sonucunda bu ortaya çıkıyor. Maalesef Türk Lösemi hastalarının sayısı oldukça yüksek. Bunun nedeni aileden ve çalışıtıkları işlerden kaynaklanıyor. Türkiye'de gönüllü verici olmak daha büyük bir sorun. İnsanlar ilik vermekten korkmamalı. İlik verdiğiniz zaman, kann gibi bir kaç gün içerisinde tekrar yerine geliyor. Yalnız, bir insan bir defaya mahsus ilik verebiliyor. Bu kanunen böyle. Türk insanın genetik yapısı farklı olduğundan ilik konusunda zorlanıyoruz. O yüzden daha çok Türkler vatandaşlarının kendi insanından ilik arıyoruz. Ben, sağlık durumu iyi olan herkesin gönüllü verici olmasını istiyorum. Böylece Lösemiye yakalanmış olan bir sürü Türk vatandaşına destek olmuş olursunuz '' dedi.

İLİK BAĞIŞINDA BULUNUN

Alman Kemik İliği Bankası ( DKM ) Uzmanı Yasemin Aydın ise, Almanya'da her 45 dakika da bir kişinin lösemi ( kann kaseri ) hastalığına yakalandığını belirtti. Aydın, Almanya'da yaşayan Türk lösemi hastalarına uygun kemik iliğinin bulunabilme olasılığı, Türk kökenli kök hücre bağışçıları arasında diğer bağışçılara göre daha yüksektir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok Türk kökenli bağışıçının kemik ilik'i bankamıza kayıt yaptırması bizim için önem taşımaktadır. Sadece beraber olursak, yaşam için verilen mücadeleyi kazanabiliriz ''.

KAMPANYA BAªLATACAĞIZ

Dernek başkanı Erol Yukarıbaş, Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği olarak lösemi ( kan kaseri ) hastalığı ile ilgili ilk adımı attıklarını ifade ederek. Dernek olarak ilik bağışı konusunda bir kampanya başlatacaklarını söyledi Yukarıbaş, yaptığı konuşmada: ’’ Dernek olarak daha öncede bir hemşehrimizin yakalnadığı lösemi hastalığından kurtulabilmesi için bir kampanya başlatmıştık. Gönüllü bağışçı olabilecek insanların sayısını artırmak için Alman Kemik İliği Bankası ( DKM ) ile ortak bir kampanya başlatacağız. Böylece Türk kökenli hastaların kurtulma ümidi daha fazla olacaktır. Ramazan ayının hemen ardından bunu başlatacağız ’’ dedi. Ayrıca dernek başkanı olarak, gönüllü verici kampanyaya start verdi.

-???--???-Play-???-
 

Geri


-???- | -???-